Przedsięwzięcie zakłada realizację szkoleń z obszaru kompetencji cyfrowych (DSI) w ramach wybranej ścieżki edukacyjnej (np. Rodzic w Internecie, Media społecznościowe, E-zdrowie) oraz kształtowanie umiejętności używania profilu zaufanego i korzystania z publicznych e-usług związanych z tematyką wybranej ścieżki edukacyjnej.
Uczestnicy projektu zostaną wyposażeni w elektroniczne materiały dydaktyczne w formie kursów e-learningowych wzmacniających wiedzę z zakresu kompetencji kluczowych i dostępu do platformy edukacyjnej oraz materiały szkoleniowe.
Szkolenia realizowane będą w maksymalnie 14 osobowych grupach, z wykorzystaniem sprzętu komputerowego przez wykwalifikowanych trenerów/edukatorów.
Projekt jest zgodny z regulaminem wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem oraz z Planem rozwojowym, nabór nr KPOD.05.08.IW.06.003/24, wpisuje się w interwencję C2.1.3 KPO, moduł: Szkolenia dla obywateli, zwiększenie liczby osób posiadających, co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe oraz uzupełnienie już posiadanych.
Celem przedsięwzięcia jest nabycie kompetencji cyfrowych z zakresu wybranej ścieżki edukacyjnej, w tym nabycie, co najmniej podstawowych, kompetencji cyfrowych przez uczestników w ramach obszarów:
Program szkolenia będzie dopasowany do profilu uczestników tak, aby motywował ich do udziału w zajęciach, rozwiązywał podstawowe problemy uczestników i odpowiadał na ich potrzeby i zainteresowania.
Planowane efekty przedsięwzięcia to m.in. zwiększenie liczby osób posiadających co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe. Podczas szkolenia uczestnicy zdobędą podstawowe umiejętności: zdobywania, wyszukiwania i korzystania z informacji oraz wyszukiwarek, krytycznej oceny i wiarygodności źródeł informacji, korzystania z aplikacji odpowiadających ich potrzebom i zainteresowaniom. Warsztaty będą okazją poznania e-usług oraz profilu zaufanego, co pozytywnie wpłynie na wzrost świadomości OBYWATELI i podkreśli znaczenie rozwoju kompetencji cyfrowych.
W ramach projektu OOW przeszkoli 7519 pełnoletnich obywateli Polski, posiadających numer PESEL, zamieszkujących w szczególności gminy wiejskie woj. kujawsko-pomorskiego i łódzkiego do 31.03.2025r. Przedsięwzięciem mogą być objęte wyłącznie osoby, które dotychczas nie korzystały ze wsparcia z inwestycji C2.1.3. KPO na danym obszarze.
Przez cały okres realizacji OOW będzie prowadził działania informacyjno-promocyjne mające na celu zachęcenie do udziału w szkoleniach.
Formy wsparcia przewidziane w Projekcie:
Projekt realizowany jest zgodnie z zasadami równości szans i niedyskryminacji, a także dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości kobiet i mężczyzn.
Projekt sfinansowany przez Unię Europejską ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji C2.1.3