Projekt: Stop Wykluczeniu: „Digital People” (Opolskie, Wielkopolskie)

Opis projektu

Przedsięwzięcie zakłada realizację szkoleń z obszaru kompetencji cyfrowych wraz ze zdobyciem podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie wybranej ścieżki edukacyjnej, w tym nabycie podstawowych kompetencji cyfrowych przez uczestników. Program szkolenia dopasowany zostanie do profilu uczestników tak, aby zmotywował ich do udziału w zajęciach, rozwiązał podstawowe problemy uczestników i odpowiadał ich potrzebom oraz zainteresowaniom.

Uczestnicy projektu zostaną wyposażeni w tradycyjne oraz elektroniczne materiały dydaktyczne. Szkolenia realizowane będą w maksymalnie 12 osobowych grupach, z wykorzystaniem sprzętu komputerowego przez wykwalifikowanych trenerów/edukatorów.

Projekt jest zgodny z regulaminem wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem oraz z Planem rozwojowym, nabór nr KPOD.05.08-IW.06-005/24, wpisuje się w interwencję C2.1.3 KPO, moduł: Szkolenia dla osób wykluczonych cyfrowo.

Cel realizacji

Celem głównym przedsięwzięcia jest nabycie lub podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych osób wykluczonych cyfrowo, a w perspektywie długofalowej – dostosowanie uczestniczek/uczestników projektu do rzeczywistości wymagającej od nich min. Podstawowych kompetencji cyfrowych, dzięki którym będą mogli uczestniczyć w pełni w wielu dziedzinach życia prywatnego, zawodowego i korzystać z usług online.

Efekty ralizacji

Planowane efekty przedsięwzięcia to m.in. nabycie lub podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych, co przyczyni się do zmniejszenia wykluczenia cyfrowego oraz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu społeczeństwa, w szczególności z gmin wiejskich. W długofalowej perspektywie wykorzystanie nabytych kompetencji cyfrowych wpłynie na zwiększenie świadczonych usług elektronicznych, załatwiania spraw online oraz na usprawnienie procesu transformacji cyfrowej kraju.

Grupy docelowe

W ramach projektu OOW przeszkoli 3791 osoby dorosłe, posiadające PESEL, wykluczone cyfrowo lub o niskich umiejętnościach cyfrowych, z woj. opolskiego i wielkopolskiego, w szczególności z gmin wiejskich do 31.03.2025r. Przedsięwzięciem mogą być objęte wyłącznie osoby, które dotychczas nie korzystały ze wsparcia z inwestycji C2.1.3. KPO na danym obszarze.

Przez cały okres realizacji OOW będzie prowadził działania informacyjno-promocyjne mające na celu zachęcenie do udziału w szkoleniach.

Formy wsparcia przewidziane w Projekcie:

  • szkolenia stacjonarne w wymiarze 18 h, w salach komputerowych wraz z cateringiem,
  • możliwość uczestnictwa w 2h konsultacjach u trenerów,
  • indywidualne podejście oraz wsparcie trenera przez cały okres szkoleniowy,
  • udział w 6h warsztatach z wykorzystaniem technologii VR,
  • badanie kompetencji cyfrowych,
  • zapewnienie każdej uczestniczce/uczestnikowi materiałów dydaktycznych dostępnych w postaci elektronicznej oraz papierowej.

Projekt realizowany jest zgodnie z zasadami równości szans i niedyskryminacji, a także dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości kobiet i mężczyzn.

Projekt sfinansowany przez Unię Europejską ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji C2.1.3